Beskrivning
Art.nr: 104000-1
Saltsmak grundades i Lysekil med idén att producera svenskt havssalt och marina fermenteringar med regional förankring. Havssalt och sill är viktiga kulturbärare längs Bohuskusten. Sillen är dessutom ett av våra mest hållbara fiskbestånd, både ur klimat- och beståndsperspektiv. Vi inspireras av historiska fermenteringar som romarnas garum och dagens colatura, liksom av asiatiska fisksåser. Vår ambition är att ta hem dessa tekniker till Sverige och ge dem en lokal prägel. Produktionen sker i traditionella fiskberedningslokaler i Lysekil. Havsvattnet till vårt salt hämtas direkt från Gullmarsfjorden – Sveriges enda tröskelfjord och ett skyddat marint område.
Material: Glasflaska. Fonden är helt utan tillsatser eller konserveringsmedel – 100 % koncentrat av Ciona intestinalis (Sjöpung). Svensktillverkat.
Storlek: Innehåller 100 ml.
Varumärke: Saltsmak
Recept på stekt sallad för 2-3 personer
Isbergssallad
Paprika
Chiliflakes
Vitlök
Rödlök
Umamifond
Hacka upp paprika, rödlök och isbergssallad i så stora bitar som du vill ha och även så mycket av varje grej som du vill ha i -upp till dig. Pressa vitlöken. Häll i oljan i stekpannan, hätta upp, häll i vitlöken och chilliflakes. Därefter lägger du i salladen, paprikan och rödlöken och fräser upp. I slutet häller du på umami-fonden (1-2 msk) och rör runt. Färdigt!