Har du besökt Göteborgs trevligaste köksbutik?Ta mig till butiken -mitt i centrala Göteborg!
Fysisk butik i Göteborg sedan 2004 Fri frakt vid köp över 750 kr   Kundtjänst 031-774 15 40  
0
Varukorg
Kocken & Grisen  Grymt God Marinad 250 Ml

Kocken & Grisen Grymt God Marinad 250 Ml

119 SEK

Marinaden som lyfter din grillning

Mathantverk med egen twist
Läs mer...

Beskrivning

Art.nr: 034007-1

Marinad perfekt till neutralt kött

  • Fyllig & kryddig marinad  
  • Naturliga råvaror
  • Tillverkad i Sverige
Beskrivning: Kocken & Grisen älskar mathantverk och tillverkar skafferiprodukter som bygger på väletablerade klassiker, men med en egen twist. Småskalig produktion i Sverige

Kryddig och fyllig marinad med Äkta Vara-märkning som tar din grillning till nästa nivå! Marinaden har en bas av fermenterad rödlök och vitlök som kombineras med rött vin och miso. Det toppas sen med sting i form av chili och ingefära. Vi tipsar om marinera köttet dagen före grillning – allra helst i en plastpåse över natten. Marinaden är god till fläskkött, kyckling och annat kött med neutral smak i sig själv.


Material: Glasflaska med metallock.
Ingredienser: Tomat, rött vin, rödlök, vitlök, chili, salt, ingefära, persilja, citronsaft, miso (SOJAbönor, rismjöl), SOJAsås (vatten, SOJAbönor, socker, vetemjöl, svampextrakt), timjan.
Storlek: 250 ml
Skötselråd: Förvaras mörkt och svalt.
Varumärke: Kocken & Grisen
  • Har du frågor? 031-774 15 40
  • Fysisk privatägd butik i Göteborg sedan 2004
  • Fri frakt från 750:-
  • Leveranstid 2-5 dagar!
  • Beställ - hämta i butik eller utlämningsställe
  • VarumärkeKocken & Grisen